Tokeny

Token (RockShox) lub inaczej Volume Spacer (FOX) to nic innego jak mały plastikowy element w kształcie walca lub podkładki służący do zmniejszenia objętości komory powietrznej i co za tym idzie zmiany progresji* amortyzatora.

W obrębie jednego typu amortyzatora tokeny można ze sobą łączyć. Albo skręcając je jeden z drugim (np. RockShox) lub za pomocą systemu zatrzaskowego (Fox).

tokeny1

Ważną informacja przed dalszym wywodem jest to, że producenci podają minimalną i maksymalną ilość ciśnienia w komorze powietrznej. Dotyczy to zarówno amortyzatorów przednich jak i tylnych. Określona jest też maksymalna liczba tokenów, którą można umieścić w amortyzatorze.

Tokeny używane są przez wszystkich wiodących producentów amortyzatorów w rowerach. Oprócz wcześniej wspomnianych są to X-Fusion, BOS Suspension, DVO Suspension, Manitou, Öhlins, SR Suntour.

token2

Naczelną zasadą ustawienia zawieszenia jest dobranie takiej wartości SAGu, aby amortyzator uginał się płynnie, pracował w całym zakresie dostępnego skoku i nie dobijał nagminnie w trakcie jazdy (w zasadzie powinno to mieć miejsce tylko w nagłych, awaryjnych przypadkach). 

Operację usunięcia lub dodania tokena/-ów można przeprowadzić samodzielnie w warunkach domowych. Należy jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej czynności przed rozpoczęciem całej operacji - O SPUSZCZENIU POWIETRZA Z KOMORY POWIETRZNEJ! To kwestia bezpieczeństwa.

token3

token4

Użytkownik w górnym przedziale limitu wagi 

Załóżmy, że mamy sporo ważącego rowerzystę. Komora jego amortyzatora ma określoną fabrycznie pojemność. Podczas ustawiania amortyzatora udało się ustawić prawidłowy dla wagi rowerzysty SAG, ale wartość ciśnienia jest bliska wartości maksymalnej dla tego modelu. Niestety amortyzator bardzo często ulega dobiciu, nawet w sytuacjach, kiedy nie jest to spodziewane. Co się stało? 

Komora jest zbyt duża, żeby zgromadzone w niej powietrze będąc sprężane przez tłok stawiło mu odpowiedni opór. O ile przy spokojnej jeździe to nie problem, to przy gwałtownym ugięciu tłok obija się o dno komory. W takim przypadku dołożenie tokena/-ów sprawi, że powietrze będzie “gęściej” zapakowane a podczas sprężania stawi większy opór i nie dopuści do dobicia.

token5

Użytkownik w dolnym przedziale limitu wagi

W tym przypadku występuje inny problem. Ustawione jest minimalne ciśnienie jakie zaleca producent, a amortyzator jest w dalszym ciągu twardy. Możemy ustawić niższe ciśnienie, ale amortyzator nie będzie działał prawidłowo. Stracimy efekt płynności działania.

Dokładamy token i zmniejszamy tym samym objętość komory powietrznej. Możemy napompować mniejszą ilość powietrza szybciej osiągając docelowe ciśnienie, które pozwala nam osiągnąć właściwy SAG.

token6

*Progresja - charakterystyka pracy amortyzatora w czasie ściskania. Amortyzator sprężynowy ugina się liniowo (im większy nacisk tym większe ugięcie, parametr postępujący z równym przyrostem) zaś powietrze utwardza się przy końcu skoku (im większy nacisk tym większa twardość w każdej kolejnej fazie ugięcia).

token7

token9

token10

token11

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień